Hradní vyhlídka
Historické městečko Bečov nad Teplou z hlediska cestovního ruchu nabízí snad vše, co je možné nabídnout. Pohádkový hrad a zámek, zlatý i tekutý poklad, obnovenou botanickou zahradu a alpinum, několik muzeí, interaktivní naučné a panoramatické stezky, lezecký terén či ferratové cesty, historickou železniční trať s památkově chráněným komplexem technických památek, krajinou i památkovou zónu a mnoho dalšího.
Historické městečko Bečov nad Teplou z hlediska cestovního ruchu nabízí snad vše, co je možné nabídnout. Pohádkový hrad a zámek, zlatý i tekutý poklad, obnovenou botanickou zahradu a alpinum, několik muzeí, interaktivní naučné a panoramatické stezky, lezecký terén či ferratové cesty, historickou železniční trať s památkově chráněným komplexem technických památek, krajinou i památkovou zónu a mnoho dalšího. Jediné, co mu donedávna chybělo, pokud nepočítáme dříve vybudované vyhlídkové místo na Zlatém vrchu, byla rozhledna. Díky spolupráci s předním českým odborníkem na rozhledny Jiřím Šteklem, získala hradní věž od roku 2022 statut regulérní rozhledny a stala se tak legitimní součástí širokého portfolia historických i moderních rozhleden České republiky. Atraktivitu tohoto místa umocňuje též i obnovená technicky velmi náročná mostní konstrukce propojující vnitřní a vnější části tzv. Okružní komunikace s oblíbenou interaktivní naučnou stezkou.
Pozdně středověký gotický hrad z poloviny 14. století se společně s barokním zámkem a renesančním palácem tyčí více než čtyřicet metrů nad říčkou Teplou, která ho od severozápadu postupně celý obtéká. Původnímu hradu dominovala vysoká obranná věž, pravděpodobně již z konce 13. století, která tím, jak hrad ztrácel na významu, postupně ztrácela i svoji dřívější výšku. V roce 1623 byla pro špatný stav snížena asi o třetinu na 6 metrů a v 19. století následně upravena jako vyhlídková terasa pro soukromé potřeby posledního šlechtického majitele vévody z rodu Beaufort-Spontin. Teprve v roce 2022 mohlo, po dokončení mimořádně náročné stavební a památkové rekonstrukce horní části areálu, dojít k jejímu plnohodnotnému zpřístupnění veřejnosti formou rozhledny. Věž je v provozní době SHZ Bečov volně přístupná a je doplněna o interaktivní prvky v podobě větrných rukávů s možností si samostatně, dle tzv. Beaufortovy stupnice, změřit aktuální sílu (rychlost) větru. Uprostřed bergfritu se také nachází kruhová odpočinková lavička a osvětlený osmimetrový vlajkový stožár, vyrobený technologií pro lodní stěžně. Vzhledem k tomu, že hrad se zámkem leží v hlubokém údolí říčky Teplé, je z otevřeného ochozu ve výšce šesti metrů výhled možný pouze na malebné městečko s řekou Teplou, kratochvilný zámeček Komtesa, Šibeniční vrch s naučnou stezkou, část obnovované botanické zahrady, horské sedlo s bývalou beaufortskou hrobkou a historickou železniční trať s památkově chráněnými budovami, která spojuje dvě naše nejznámější lázeňská města - Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Nepřehlédnutelné jsou rovněž vyhlídky a obnovené kříže na okolních kopcích Slavkovského lesa, z nichž je naopak perfektní výhled na hradozámecký komplex mimořádných architektur. Pouze severním směrem brání výhledu vyšší přilehlá budova Pluhovského paláce, v níž je nově umístěna expozice románského relikviáře sv. Maura, po korunovačních klenotech druhá nejvýznamnější zlatnická památka České republiky, a také jeden z největších objevů 20. století na našem území. V areálu je k dispozici bezplatná úschovna kol a dokovací stanice pro elektrokola, půjčovna kostýmů a herní prvky z minulosti (dřevěné koně, herní obruče apod.). V provozní době areálu lze využít občerstvení ve stylové hradní kavárně Cafe de la Liberte, či navštívit samoobslužný hradní shop s originálními upomínkovými předměty a suvenýry. Zde bude možné opatřit si speciální razítko, či od příštího roku zakoupit kalendář s bečovskou rozhlednou. Tak vzhůru na horu!